خانه » همه » نظر یک اصلاح‌طلب درباره پیشنهاد تعویق انتخابات / کسانی که زودهنگام اعلام کاندیداتوری کرده‌اند می‌خواهند وزیر یا شهردار شوند / کنایه سنگین روحانی اصلاح‌طلب به مطهری

نظر یک اصلاح‌طلب درباره پیشنهاد تعویق انتخابات / کسانی که زودهنگام اعلام کاندیداتوری کرده‌اند می‌خواهند وزیر یا شهردار شوند / کنایه سنگین روحانی اصلاح‌طلب به مطهری

تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه «تابناک»؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.

کنایه سنگین روحانی اصلاح‌طلب به مطهری

ناصر قوامی فعال سیاسی اصلاح‌طلب به آزادی می‌گوید: «مواضع علی مطهری درباره حجاب در این مدت مشخص است».وی در گفت‌وگویی در واکنش به این سخنان مطهری می‌گوید: «متاسفانه کتاب مساله حجاب دیگر چاپ نمی‌شود اما من به آقای علی مطهری توصیه می‌کنم که حداقل آن کتاب مساله حجاب مرحوم پدرشان را بخوانند».وی همچنین می‌گوید: «من به ایشان یادآور می‌شوم که رضا خان خواست حجاب را بردارد و موفق نشد یعنی خانم‌هایی بودند که سال‌ها در خانه ماندند مبادا روسری آنان برداشته شود. ما هم موفق نمی‌شویم که حجاب را اجباری کنیم».قوامی تاکید کرد: «من به عنوان یک روحانی می‌گویم که نمی‌شود با زور را کسی را معتقد کرد. کسانی که اعتقاد راسخ به حجاب دارند در اروپا هم باشند حجاب خود را حفظ می‌کنند. کسی هم که اعتقاد ندارد با زور معتقد نمی‌شود».این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به اینکه این حرف‌ها چقدر به آقای مطهری در انتخابات پیش‌رو کمک خواهد کرد؟ گفت: «من فکر نمی‌کنم که شورای نگهبان اصلا او را تایید صلاحیت کند. وقتی برای نمایندگی مجلس تایید صلاحیت نشد، الان هم نمی‌شود. ضمن اینکه به نظر من بیان این حرف‌ها اخلاقی نیست».

کسانی که زودهنگام اعلام کاندیداتوری کرده‌اند می‌خواهند وزیر یا شهردار شوند

علی خضریان گفت: ما در شرایطی قرار گرفتیم که برخی افراد خیلی زودهنگام در انتخابات اعلام حضور کردند. برداشت من این است که آنها برای مسئولیت‌های دیگر مثل وزیر یا شهردار خود را مطرح می کنند یا ان شاءالله که این کار برای گرم کردن تنور انتخابات بوده است. اما آنچه مسلم است اینکه هنوز نامزدهای اصلی وارد صحنه نشده اند. این موضوع نگران کننده‌ای نیست. شاید دلیلش این باشد که جریان شناسی انتخابات برای نامزدهای اصلی شفاف نشده، لذا آنها خیلی ریسک نمی‌کنند و حضور و عدم حضورشان را به این راحتی اعلام نمی کنند بلکه با تامل بیشتری اقدام می کنند. همچنان که در انتخابات های گذشته هم همین طور بوده، البته این بار شرایط پیچیده تر است و بخشی از کم شور بودن فضا به خاطر مشکلات معیشتی است که برخی نامزدهای اصلی را با تردید مواجه کرده که آیا می‌توانند مطالبات اجتماعی را پاسخ بدهند یا نه؟این عضو جبهه پایداری تاکید کرد: کسانی که فکر می کنند آمدنشان به عرصه انتخابات منوط به آمدن یا نیامدن فرد دیگری است به خاطر روحیه ایثارگری آنها نیست بلکه پذیرفته‌اند که نسبت به آن فرد اصلح نیستند و همین شروط این را تایید و تاکید می‌کند گرچه ممکن است افراد دیگری معتقد باشند که آنها نه نسبت به یک کاندیدای خاص بلکه نسبت به خیلی‌های دیگر اصلح نیستند. این افراد کسانی هستند که مسئولیتی داشته‌اند اما نتوانسته اند برای معیشت مردم کاری کنند لذا در عرصه عدالت خواهی یک جای کارشان می‌لنگد و در مبارزه با فساد کارنامه خوبی ندارند.

آخرین وضعیت آیت‌الله مکارم شیرازی

آیت الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعیان، با بهبودی کامل سه شنبه مرخص می شود.آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعیان، پس از اتمام دوره درمان در یکی از بیمارستان‌های تهران، بهبودی و سلامتی کامل خود را به دست آورده‌اند.این مرجع تقلید که از ابتدای ماه مبارک رمضان به دلیل ضعف شدید جسمانی در بیمارستان بستری شده بود، به گفته پزشکان، اکنون در وضعیت مساعدی به سر می‌برد و روز سه شنبه از بیمارستان مرخص و به شهر مقدس قم باز می‌گردد.

نظر یک اصلاح‌طلب درباره پیشنهاد تعویق انتخابات

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت: به‌عقیده من بهترین راه این است که تعداد شعب اخذ رای به‌اندازه‌ای افزایش پیدا کند که از عدم تجمعی که منجر به مخاطرات برای سلامت مردم باشد، اطمینان حاصل شود.مرتضی مبلغ معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات در گفت‌وگو با ایلنا، درباره مطرح شدن مساله برگزاری جداگانه انتخابات یا تعویق در برگزاری انتخابات به دلیل اوج گیری شیوع ویروس کرونا، گفت: برخی از این پیشنهادها مستلزم داشتن قانون خاص و همینطور مستلزم آمادگی‌های بسیار گسترده است که تقریبا در این فاصله کوتاه غیرقابل انجام است. اگر از مدت‌ها قبل تمهیدات لازم انجام می‌شد که انتخابات در بیش از یک روز برگزار شود به این معنا که هر کدام از انتخابات‌ها در یک روز جداگانه انجام شود، ممکن بود این پیشنهادات عملی شود اما در شرایط فعلی به نظر من قابل انجام نیست.وی ادامه داد: به‌عقیده من بهترین راه این است که تعداد شعب اخذ رای به‌اندازه‌ای افزایش پیدا کند که از عدم تجمعی که منجر به مخاطرات برای سلامت مردم باشد، اطمینان حاصل شود. در حال حاضر این تنها راهی است که باید انجام شود و همینطور اگر از قبل چاره‌اندیشی می‌شد که نشد یک راه دیگر هم بود و آن اینکه تعداد قابل توجهی از مردم محل رای‌دادنشان مشخص می‌شد که به نوعی بشود حجم مراجعه و تجمع مردم در زمان رای دادن را مدیریت کرد که این هم نشد.

حاجی‌دلیگانی: انتخابات حتی برای یک روز جابجا نمی‌شود

یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: انتخابات حتی برای یک روز جابجا نمی‌شود، زمان آن بر اساس تصمیمی است که بین وزارت کشور و شورای نگهبان توافق شده است و به هیچ وجه قابل تغییر نیست.حسینعلی حاجی دلیگانی با اشاره به شائبه هایی در فضای مجازی برای تاخیر در برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ گفت: به هیچ وجه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ عقب نمی افتد و در موعد مقرر خود برگزار می شود.نماینده شاهین شهر، میمه برخوار در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: آنهایی که دنبال این مباحث هستند که می خواهند مبانی مردم سالاری را مورد هدف قرار دهند،در واقع کسانی که در سنوات گذشته در پاسخ دادن به خواسته های به حق مردم ناتوان بودند و پاسخی برای افکار عمومی ندارند و خود را بازنده انتخابات می دانند دنبال طرح اینگونه شایعات بی اساس هستند.

ادعای نیروی دریایی آمریکا در مورد مواجهه با نیروهای ایرانی در خلیج فارس

نیروی دریایی آمریکا مدعی مواجهه با ایران شد.به گزارش بیزینس اینسایدر، نیروی دریایی آمریکا مدعی شد کشتی‌های جنگی آمریکا و ایران در اوایل این ماه میلادی در خلیج فارس با یکدیگر برخورد داشتند. ناوهای آمریکایی سعی کرده‌اند از طریق پیام‌های رادیویی و به صدا درآوردن بوق ها از بروز اتفاق جلوگیری کنند اما کشتی ایرانی هم‌چنان به ادامه مانور و حرکات خود در اطراف ناو آمریکایی ادامه می‌ دادند.

احمدی نژاد در انتشار فایل صوتی ظریف نقش دارد؟

حمله تند اخیر احمدی‌نژاد به ظریف و پاسخ توییتری ظریف به او نشان می‌دهد که کدام جریان این روزها به دنبال انتقام‌گرفتن از ظریف بوده‌اند. تا جایی که برخی شنیده‌ها از محافل احمدی‌نژادی‌ها خبر داده بودند که آنها به‌زودی یک بمب خبری پیش از انتخابات منفجر خواهند کرد. شاید بمب آنها همین فایل صوتی بوده است. محمود احمدی‌نژاد اخیرا مذاکرات هسته‌ای را محل انتقاداتش قرار داده و گفته است: چه کسی و به چه حقی به شما اجازه داده است برای مذاکرات بروید؟ از آن طرف دنیا تأسیسات ما را منفجر می‌کنند و بعد شما می‌خواهید برای مذاکره بروید.اینکه چه کسی یا کسانی فایل صوتی مصاحبه ظریف با سعید لیلاز را که در تاریخ ششم اسفند انجام شده، افشا کرده و به دست رسانه فارسی‌زبان خارج از کشور رسانده، کم‌کم به این سمت می‌رود که چه کسی یا کسانی یا جریانی از افشای این گفت‌وگو سود می‌برند. همین مسئله به یک دعوا بین حامیان و مخالفان ظریف در داخل و فضای مجازی تبدیل شده است.

شمخانی: دوگانه‌ای برای اجرای سیاست‌های نظام در میدان و دیپلماسی نداریم

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان تأکید کرد که هیچ دوگانه‌ای برای اجرای بدون تنازل سیاست‌های قطعی نظام در میدان و دیپلماسی وجود ندارد.علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در پیامی توئیتری نوشت: «سیاست‌های قطعی نظام در میدان و دیپلماسی حاصل گفتگوهای اقناعی و پنهان از نگاه زهر آلود نامحرمان و دشمنان بوده و هست. دوگانه‌ای در اجرای بدون تنازل این سیاست‌ها که منبعث از اصول قطعی انقلاب اسلامی است وجود ندارد.»

ظریف به کمیسیون امنیت ملی فراخوانده شد

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از احضار وزیر امور خارجه برای ارائه توضیحات در مورد فایل صوتی منتشر شده در اولین جلسه این کمیسیون بعد از تعطیلات خبر داد.مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه این موضوع زیان‌های زیادی برای امنیت ملی کشور داشته است، تصریح کرد: سوال این است که چرا از چنین فایل صوتی مراقبت نشده و منتشر شده است.آقای ذوالنوری افزود: محتوای مطالبی که آقای ظریف بیان کرده، خلاف امنیت ملی و برخی از آن نیز خلاف واقعیت است.رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: این کمیسیون نسبت به این موضوع بی‌تفاوت نیست و از تمام ظرفیت خود برای روشن شدن ابعاد آن استفاده خواهد کرد.

سعید حجاریان: کاندیداتوری تاجزاده احیای اصلاح‌طلبی پیشرو است

حاکمیت ممکن است برخی از نیروهای تأثیرگذار اصلاحات را به موضع‌گیری علیه تاجزاده دلالت کند یا برخی گمان کنند از باب تقرب خوب است تاجزاده را تخریب و تخطئه کنند؛ این اما چاره کار نیست. نه برای حاکمیت و نه برای نیروهای نامبرده.تاجزاده به‌عنوان یک نیروی سیاسی باسابقه، تصمیم‌ به کاندیداتوری گرفته است؛ طبعاً می‌داند بناست با چه فیلترهایی مواجه شود پس نیازی نیست ترکیب شورای نگهبان، مواضع آقای جنتی و حتی، زندان سال ۱۳۸۸ را به او یادآور شویم!تنها برخی از چهره‌ها هستند که آنچه را که واقعیت است به زبان می‌آورند و مابقی، پیش از هر اعلام نظر دودوتا چهارتا می‌کنند!طبعاً تاجزاده رد صلاحیت خواهد شد. اما این به‌معنای آن نیست که ایشان به‌عنوان یک بازنده‌ی از پیش تعیین‌شده در این انتخابات اظهارنظر و ایفای نقش کند./امتداد

شهرداری شاهین شهر مرگ یک نفر بر اثر حمله سگ‌های وحشی را تائید کرد

شهرداری شاهین شهر مرگ یک مرد ۳۹ ساله و زخمی شدن مردی ۴۳ ساله بر اثر حمله سگ‌ها در زمین‌های اطراف مسکن مهر شاهین شهر را تائید کرد.حیدر صادق گلی، معاونت شهرداری شاهین شهر در اصفهان گفت: این حادثه دوشنبه در زمین‌های بایر اطراف اتوبان معلم در نزدیکی مسکن مهر شاهین شهر اتفاق افتاده و در این حادثه مرد ۳۹ ساله بر اثر حمله حدود هشت سگ وحشی دچار جراحت‌های شدید شده و در دم جان باخته است.گفته می‌شود این مرد یک نوازنده تومبا (ساز کوبه‌ای) اهل شاهین‌شهر بوده که برای تمرین بدون ایجاد مزاحمت، به مناطق اطراف مسکن مهر در این شهر رفته بود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد