خانه » همه » جدید ترین مطالب تخصصی » همه جیز راجع به گانگرن

دانلود کتاب های امتحان شده

همه جیز راجع به گانگرن

همه جیز راجع به گانگرن

گانگرن یا قانقاریا به معنای مرگ بافتی در بدن انسان است. هنگامی که جریان خون به مناطق آسیب دیده بدن به دلیل عواملی همچون عفونت، بیماری های عروقی و تروما قطع می شود، گانگرن توسعه می یابد. گانگرن می تواند شامل هر بخشی از بدن شود، اما قسمت هایی که بیشتر تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند پاها، انگشتان پا، دست و بازوها هستند.


همه جیز راجع به گانگرن

گانگرن چیست؟

گانگرن هنگام مرگ بخشی از بافت بدن شما اتفاق می افتد. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که بافت خون کافی از سیستم گردش خون شما دریافت نمی کند.

گانگرن معمولاً بر روی اندامی که از قلب شما دورتر است تاثیر می گذارد ، مانند انگشتان پا و انگشتان دست. با این وجود این مشکل می تواند بر سایر قسمتهای بدن نیز تأثیر بگذارد. گانگرن حتی می تواند روی اندام های داخلی شما تأثیر بگذارد.

این بیماری به طور معمول در قسمت خاصی از بدن مانند پا ، دست یا اندام داخلی شروع می شود. گانگرن می تواند در بدن شما پخش شده و باعث شود که در صورت عدم درمان دچار شوک شوید. شوک نوعی بیماری است که با علائم مختلفی از جمله فشار خون پایین همراه است. شوک می تواند تهدید کننده زندگی باشد و یک مشکل اورژانسی پزشکی محسوب می شود.

گانگرن به عنوان یک مشکل پزشکی است که می تواند منجر به قطع عضو یا مرگ شود. شناخت و درمان هرچه سریعتر شرایط باعث بهبود شما می شود.1
 

انواع گانگرن

 

گانگرن خشک

تمام اندام های شما (مانند کبد ، قلب و ماهیچه ها) برای عملکرد صحیح و زنده ماندن به اکسیژن احتیاج دارند. اکسیژن توسط خون شما به نقاط مختلف بدن منتقل می شود. گانگرن خشک وقتی اتفاق می افتد که یکی از قسمت های بدن شما اکسیژن کافی را دریافت نمی کند. سرانجام ، آن قسمت بدن شروع به رو به زوال و مردن می کند. در گانگرن خشک ، پوست بسته است و هیچ مدرکی مبنی بر عفونت وجود ندارد.
 

گانگرن مرطوب

گانگرن مرطوب هنگامی اتفاق می افتد که بافت های بدن شما به نوعی باکتری آلوده شود. بافت ها با مرطوب شدن و تجزیه شدن به وجود باکتریها واکنش نشان می دهند. این روند باعث مرگ بافتهای شما می شود.
 

گانگرن گازی

باکتری هایی به نام کلستریدیا باعث گانگرن گازی می شوند. این باکتریها یک عفونت ایجاد می کنند که باعث ایجاد حباب های گازی و سموم در ناحیه آسیب دیده می شود. گازهای حاصل باعث مرگ بافت می شوند. این نوع گانگرن می تواند کشنده باشد ، هرچند که در ایالات متحده نادر است.1

همه جیز راجع به گانگرن

علت گانگرن

این شرایط و بیماری ممکن است به دلیل یک یا برخی از دلایل زیر رخ دهد:
 

عفونت

در برخی شرایطی باکتری ها می تواند با ایجاد عفونت باعث از بین رفتن بافت و گانگرن شوند.
 

ضربه

ضربه های آسیب زا مانند زخم های ناشی از شلیک گلوله یا آسیب دیدگی در تصادفات رانندگی می توانند باعث حمله باکتری ها به بافت های عمیق در بدن و گانگرن شوند.
 

عدم وجود خون

خون برای جلوگیری از عفونت ها، اکسیژن مواد مغذی را برای تغذیه سلول های بدن و اجزای سیستم ایمنی مانند آنتی بادی ها فراهم می کند. در صورت عدم خون رسانی مناسب، سلول ها نمی توانند زنده بمانند و بافت پوسیده می شود.2
 

علائم قانقاریا

هنگامی که گانگرن روی پوست شما اثر می گذارد ، علائم و علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تغییر رنگ پوست – از رنگ کم رنگ تا آبی ، بنفش ، مشکی ، برنز یا قرمز بسته به نوع گنگنن موجود

تورم یا تشکیل تاول های پر از مایعات روی پوست

یک خط روشن بین پوست سالم و آسیب دیده

درد شدید و ناگهانی و به دنبال آن احساس بی حسی پیدا می شود

ترشح ناخوشایند از ناحیه زخم

پوست نازک و براق یا پوست بدون مو

پوستی که در اثر لمس ا خنک یا سرد احساس می شود

اگر نوعی گانگرن دارید که روی بافتهای زیر سطح پوست شما مانند گانگرن گاز یا گانگرن داخلی تأثیر می گذارد ، ممکن است متوجه شوید که:

بافت آسیب دیده متورم و بسیار دردناک است

شما تب با درجه پایین دارید و به طور کلی احساس ناخوشایندی می کنید

اگر یک عفونت باکتریایی که در بافت گانگلیون ایجاد شده است در سراسر بدن شما گسترش یابد، شرایطی به نام شوک سپتیک ایجاد می شود. علائم و نشانه های شوک سپتیک شامل موارد زیر است:

فشار خون پایین

احتمالاً تب، گرچه دما ممکن است پایین تر از حد معمول 36 درجه سانتیگراد باشد

ضربان قلب سریع

سبکی

تنگی نفس

گیجی.3
 

عوامل خطر گانگرن

چندین عامل، خطر ابتلا به گانگرن را افزایش می دهند، از جمله:

همه جیز راجع به گانگرن
 

سیگار کشیدن

خطر ابتلا به این بیماری در افرادی که سیگار می کشند بیشتر است.
 

بیماری عروق خونی

شریان های سخت و باریک (آترواسکلروز) و لخته شدن خون نیز می توانند جریان خون به ناحیه ای از بدن را مسدود کنند.
 

جراحات شدید یا جراحی

هر صدمه به پوست و بافت زیرین آن به خصوص در افرادی که بیماری زمینه ای دارند، احتمال ابتلا به گانگرن را افزایش می دهد.
 

داروها بویژه داروهای تزریقی

در موارد نادر، برخی از داروهای خاص و داروهای غیرقانونی تزریقی می توانند باعث عفونت باکتری های ایجاد کننده گانگرن شوند.
 

سرکوب سیستم ایمنی

در مبتلایان به ویروس نقص سیستم ایمنی بدن (HIV) و یا افراد تحت شیمی درمانی یا پرتو درمانی ممکن است بدن آن ها در مقابله با عفونت توانایی لازم را نداشته باشد.
 

دیابت

در مبتلایان به دیابت، بدن به اندازه کافی هورمون انسولین تولید نمی کند یا در برابر اثرات انسولین مقاوم است. سطح قند خون می تواند به رگ های خونی آسیب برساند و جریان خون را کاهش دهد و یا قطع کند.
 

چاقی

چاقی اغلب با دیابت و بیماری های قلبی عروقی همراه است، اما فشار وزن اضافی به تنهایی می تواند شریان ها را سخت کند و منجر به کاهش جریان خون و افزایش خطر عفونت و بهبود ضعیف زخم شود.2
 

درمان گانگرن

 

آنتی بیوتیک ها

در صورت وجود باکتری، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند. اینها معمولاً داخل وریدی یا از طریق سوزن مستقیماً به جریان خون داده می شوند.
 

جراحی عروق

برای مبتلایان به گردش خون ضعیف که منجر به گانگرن شود ، ممکن است عمل جراحی عروق (عمل جراحی در شریانها یا رگ ها) به منظور بهبود جریان خون از طریق رگها به بافتهای بدن توصیه شود.

همه جیز راجع به گانگرن
 

محفظه اکسیژن Hyperbaric

قرار دادن فرد مبتلا به گانگرن در یک محیط خاص غنی از اکسیژن می تواند رشد باکتری ها را کند کند. این اجازه می دهد تا پوست شروع به بهبودی کند. همچنین باعث تقویت اکسیژن به بافت آسیب دیده می شود تا باعث بهبودی شود.
 

دبریدمان بافت

در موارد جدی گانگرن ، ممکن است بافت مرده یا قسمتی از بدن از بین برود. این فرآیند دبریدمان نامیده می شود. دبریدمان با ابزار جراحی یا با مواد شیمیایی قابل انجام است. هدف از این نوع جراحی برداشتن مناطق آسیب دیده برای جلوگیری از شیوع عفونت است.

یک شکل جایگزین دبریدمان ، معروف به دبریدمان ماگوت ، از لاروهای مگس برای خوردن باکتری ها و بافت های مرده استفاده می کند. اگرچه نادر است ، اما این عمل هنوز توسط پزشکان در ایالات متحده و خارج از کشور قابل استفاده است.

پزشکان گاهی اوقات قادر به بازگرداندن جریان اکسیژن به منطقه آسیب دیده هستند. پیوندهای پوستی می توانند هر بافت آسیب دیده را ترمیم کنند. این روش از قسمت دیگری از پوست سالم شما از جای دیگر بدن برای پوشاندن ناحیه آسیب دیده استفاده می کند.
 

قطع عضو

در موارد شدید ، قطع عضو از اندام ، انگشت یا انگشت پا می تواند برای نجات جان شما ضروری باشد. افرادی که باید بخشی از بازو یا پا را به دلیل گانگرن قطع عضو کنند ممکن است به پروتز یا اندام مصنوعی نیاز داشته باشند تا قسمت از دست رفته را جایگزین کنند.1

پینوشتها
1.www.telmaclinic.com
2.www.pezeshket.com
3.www.eltiyam.com

درباره admin

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

تازه ترین ها