خانه » همه » خبر » وزارت کشور: در پرونده «بدحالی دانش آموزان»، برخی «دستگیر» و تعدادی «ارشاد» شدند / برخی دانش‌آموزان از «استرس» به مدرسه نرفته‌اند

وزارت کشور: در پرونده «بدحالی دانش آموزان»، برخی «دستگیر» و تعدادی «ارشاد» شدند / برخی دانش‌آموزان از «استرس» به مدرسه نرفته‌اند

سید مجید میراحمدی با اشاره به حضورش در نشست امروز سه‌شنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: امروز به دعوت کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره مسائلی که در هفته‌های اخیر در تعدادی از مدارس کشور رخ داده بود و منجر به بدحالی، استرس و نگرانی دانش آموزان، اولیا و کادر مدارس شد، در جلسه کمیسیون حاضر شدیم و مسئولان وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، بهداشت، اطلاعات و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در این جلسه حضور پیدا کردند و هر کدام گزارش اقدامات خود را تشریح کردند.

هیچ مسمویتی ناشی از ماده سمی نبوده است

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور افزود: وزارت بهداشت و درمان اعلام کرد که براساس آخرین یافته‌های خود که با استفاده از تمام ظرفیت‌های علمی کشور و پیشرفته ترین آزمایشگاه های کشور انجام دادیم، تا این لحظه به هیچ ماده سمی و مسمویت ناشی از ماده سمی نرسیدیم.

بروز عوارض در ۵ درصد دانش آموزان ناشی از ماده شیمیایی تحریک‌آمیز بوده است

میراحمدی تاکید کرد: اما حدود کمتر از ۵ درصد دانش آموزانی که ابراز ناراحتی کردند، متاثر از ماده شیمیایی تحریک آمیزی بوده که عوارضی چون سوزش گلو یا ریزش اشک و سرگیجه و حالت تهوع را از خود نشان داده است. بیش از ۹۵ درصد کسانی که ابراز ناراحیت کردند، ناشی از استرس، اضطراب و نگرانی بوده است.

وی در ادامه اظهار کرد: مسئولان وزارت آموزش و پروش نیز در گزارشی که اعلام کردند اینکه تمام مدارس امروز برقرار بوده است البته برخی از دانش آموزان به دلیل نگرانی، استرس و اضطراب دانش آموز یا اولیاء آنها در مدرسه حاضر نشدند اما آموزش در همه مدارس کشور برقرار بوده است و هیچ مشکل خاصی هم نداشتند. دستگاه های اطلاعاتی و فراجا نیز گزارشی از اقدامات خود ارایه کردند.

افرادی در ۵ استان دستگیر شدند

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور با یادآورش جلسات مستمر وزیر کشور با وزرای مربوطه و دستگاه‌های اطلاعاتی و انتظامی و قضایی، گفت: تمام دستگاه‌ها با جدیت پیگیر مساله هستند. در ۵ استان نیز افرادی دستگیر شدند و تحقیقات از آنها ادامه دارد. امیدواریم نتایج تحقیقات روشن شود و این نتایج به سمع و نظر مردم هم برسید.

افراد دستگیر شده از کادر مدرسه نیستند

میراحمدی در توضیح افرادی که در ۵ استان دستگیر شدند، تصریح کرد: افراد دستگیر شده از کادر مدرسه نیستند و افرادی خارج از مدرسه هستند که موضوع در حال پیگیری است.

میراحمدی در پاسخ به سوالی درباره گشت‌های ویژه پلیس اطراف مدارس، گفت: فراجا بر مبنای مصوبه‌ای جلسه وزیر کشور، قرار شد مامورینی را برای مراقبت از محیط پیرامونی مدرسه به کار گیرد تا امنیت لازم و مطمئنی برقرار شود. ضمن اینکه بسیج هم اعلام آمادگی کرده تا به هر میزان که مدیران نیاز داشته باشند، از بین دانش آموزان و معلمین بسیجی و ظرفیت های بسیج دانش‌آموزی و بسیج فرهنگیان برای کنترل ورود و خروج به مدرسه و کمک به مدیران مدرسه کمک کنند.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور افزود: تمام دستگاه با ظرفیت و انگیزه بالا مشغول انجام وظیفه خود هستند. امروز هم به شکل محسوسی اتفاقات در مدارس کاهش پیدا کرده است و میزان مراجعه دانش آموزان برای ابراز ناراحتی و بدحالی به شکل چشم گیری کاهش پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید:

۲۱۲۲۰

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد