خانه » همه » خبر » پر بیننده ترین اخبار ایران و جهان » وزیر ارشاد: پیش‌نویس وزارت ارشاد برای مدیریت نمایش خانگی مورد توافق قرار گرفته و ابلاغ خواهد شد

وزیر ارشاد: پیش‌نویس وزارت ارشاد برای مدیریت نمایش خانگی مورد توافق قرار گرفته و ابلاغ خواهد شد

وزیر فرهنگ می‌گوید که نظارت بر سریال‌ها در نمایش خانگی تنها محل اختلاف ما با صداوسیما است. البته پیش‌نویس وزارت‌خانه ما به نهادهای بالادستی ارائه شده که مورد توافق نیز قرار گرفته و به‌زودی ابلاغ خواهد شد.

به گزارش تسنیم، اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه هیئت دولت، تازه‌ترین اخبار را در خصوص تعیین تکلیف نمایش خانگی بیان کرد. وی دو هفته قبل درباره حمایت از پلتفرم‌ها و نمایش خانگی نکاتی را بیان کرد که به‌نظر می‌رسید در واکنش به اظهارات رئیس ساترا بود.

طبق آخرین اخبار معاونت حقوقی ریاست جمهوری، در نامه‌ای خطاب به دکتر پیمان جبلی رییس رسانه ملی، مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی و نظارت بر آن را منحصرا بر عهده سازمان صدا و سیما دانسته و روی این امر تأکید داشته است. اما بعد از صحبت‌های وزیر فرهنگ زمزمه‌هایی مبنی بر رفتن نمایش خانگی از صداوسیما به وزارت فرهنگ شنیده می‌شود. وزیر فرهنگ در این خصوص به سؤالات ما پاسخ داد.

او با اشاره به اینکه آنچه که در بسترهای برخط نمایش خانگی پخش می‌شود، اعم از فیلم سینمایی، تئاتر، انیمیشن، موسیقی و… عمدتاً محصولاتی است که تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، گفت که همه معترفند که محدوده اینها ذاتاً متعلق به وزارت ارشاد است. تنها موردی که محل اختلاف میان صداوسیما و وزارت فرهنگ بوده، بخش سریال‌ است که آن هم موضوع نظارت بر آنها است که مطرح است.

اسماعیلی بیان کرد: مسائل مرتبط با نمایش خانگی تا سال 1399 برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود اما در انتهای دولت قبل مجلس در موضوع لایحه بودجه 1401 ورود کرد و سپس آن را در اختیار صداوسیما قرار داد. برای همین قبل از آنکه دولت تحویل ما شود، این حوزه در اختیار صداوسیما بود. اما بعد از اینکه مستقر شدیم، شورای محترم نگهبان در لایجه بودجه 1401 بر این مصوبه ایراد گرفت و حذف شد. در حال حاضر مسئولیت نهایی این حوزه در ابهام به‌سر می‌برد البته بخش سریال‌ها به‌همان نحو است.

وی گفت: در حال حاضر ما جلسات فشرده‌ای برای تعیین تکلیف این حوزه با نهادهای بالا دستی داشتیم و در نهایت پیش‌نویس وزارت فرهنگ تقدیم شد که مورد بررسی، جمع‌بندی و در نهایت توافق قرار گرفته و منتظر ابلاغ نهایی آن هستیم. از آنجایی که هنوز ابلاغ نهایی صورت نگرفته است، در حال حاضر دو سه روش داریم که فعلاً تا زمان ابلاغ نظارت سریال‌ها توسط صداوسیما صورت بگیرد؛ راه حل‌های میانی نیز وجود دارد. اما طبق اخباری که دارم مصوبه نهایی صورت گرفته است و به‌زودی ابلاغ خواهد شد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد