خانه » همه » جدید ترین مطالب تخصصی » ویژگیها و فاکتورهای یک ضد آفتاب خوب

دانلود کتاب های امتحان شده

ویژگیها و فاکتورهای یک ضد آفتاب خوب

ویژگیها و فاکتورهای یک ضد آفتاب خوب

شاخص محافظت پوست در برابر نور خورشید که اصلاحا SPF شناخته می شود، مهم ترین فاکتوری است که می تواند به شما در تشخیص قدرت و توانایی کرم ضد آفتاب کمک کند. جالب است بدانید که اگر شما کرم ضد آفتاب بصورت نمالید و در فضای باز و در تماس با نور خورشید قرار بگیرید، پوست شما توانایی دارد که 10 دقیقه در برابر اشعه های خورشید طاقت بیاورد.


ویژگیها و فاکتورهای یک ضد آفتاب خوب

تماس مستقیم و طولانی مدت با نور خورشید ممکن است برای پوست شما آسیب رسان باشد. استفاده از کرم ضد آفتاب خوب ، یک لایه محافظ بر روی پوست ایجاد می کند فلذا اثرات مخرب اشعه های موجود در نور خورشید دبگر بر پوست شما سازگار نحواهد بود.

احتمالا برای شما پیش آمده است که وقتی تصمیم به انتخاب یک کرم ضد آفتاب خوب می گیرید، ناخودآگاه در دریای بیکرانی از تبلیعات آرایشی و بهداشتی غرق می شوید بگونه ای که انتخاب بسیار سخت می شود. طبیعی است که باید ویژگی ها و شاخص های بهداشت و سلامت یک کرم ضد آفتاب خوب و مناسب را بدانید.
 

شاخص های استاندارد برای انتخاب کرم ضد آفتاب خوب

شاید برای شما سوال باشد که کرم ضد آفتاب، صرفا یک کرم بهداشتی است پس چگونه می تواند نور خورشید را بی اثر کند؟

دوست عزیز، در کرم ضد آفتابی که شما بر روی پوست خود می مالید، مواد متعدد تشکیل دهنده ای دارد که یا نور خورشید را جذب می کند و اجازه عبور اشعه ها را نمی دهد (ضد آفتاب شیمیایی) و یا اینکه نور خورشید را منعکس می کند و از سطح پوست بر می گرداند (ضدآفتاب فیزیکی). یک کرم با چنین اثراتی؛ فوق العاده است مگر نه؟

ویژگیها و فاکتورهای یک ضد آفتاب خوب

SPF: مهم ترین شاخص یک کرم ضد آفتاب خوب

شاخص محافظت پوست در برابر نور خورشید که اصلاحا SPF شناخته می شود، مهم ترین فاکتوری است که می تواند به شما در تشخیص قدرت و توانایی کرم ضد آفتاب کمک کند.

* یک کرم ضد آفتاب خوب و مناسب با قدرت بالا باید SPF بیشتر از 30 داشته باشد.
* اگر SPF کرم ضد آفتاب شما 15 باشد، می‌تواند جلوی یک پانزدهم اشعه‌های مضر آفتاب را بگیرد.
* اگر SPF کرم 30 باشد، از برخورد ۹۷ درصد اشعه‌های مضر آفتاب با پوست جلوگیری می‌کند.
* اگر SPF کرم ضد آفتاب 50 باشد،جلوی برخورد ۹۸ درصد اشعه‌های ماورای بنفش با پوست را می‌گیرد.

جالب است بدانید که اگر شما کرم ضد آفتاب بصورت نمالید و در فضای باز و در تماس با نور خورشید قرار بگیرید، پوست شما توانایی دارد که 10 دقیقه در برابر اشعه های خورشید طاقت بیاورد.

نکته ای که می تواند برای شما به عنوان یک دلیل و برهان باشد که چرا باید از کرم ضد آفتاب خوب استفاده کنید، این است که اگر عدد  SPF کرم را در زمان 10 دقیقه ضرب کنید، عددی که بدست می آید مدت زمانی است که پوست شما با داشتن لایه محافظت کننده ای از کرم ضد آفتاب توانایی غلبه بر اشعه های نور خورشید دارد.
 

قدرت حفاظتی کرم ضد آفتاب در برابر انواع اشعه های مضر آفتاب

نور خورشید دارای دو نوع اشعه مضر ماورای بنفش A و B می باشد. شما در هنگام انتخاب کرم ضد آفتاب خوب و مناسب، توجه داشته باشید ممکن است روی کرم ضد آفتاب نوشته شده باشد “طیف گسترده یا wide spectrum” یعنی این کرم توانایی حفاظتی در برابر هر دو نوع اشعه ماورای بنفش را دارا می باشد.

ویژگیها و فاکتورهای یک ضد آفتاب خوب

به خاطر بسپارید که:
استفاده از ضد آفتاب هایی که بصورت پودر یا اسپری هستند برای شما مناسب نمی باشد بدین دلیل که ممکن است ذرات معلق به صورت استنشاقی وارد مجاری تنفسی تان گردد.

بعضی از کرم های ضد آفتاب دارای موادی هستند که ممکن است برای سلامت بدن شما مفید نباشند از قبیل رتینیل پالمیتات و اکسی بنزون. سعی کنید کرم هایی انتخاب کنید که فاقد این مواد شیمیایی باشد.

به شما توصیه می کنیم که برای انتخاب کرم ضد آفتاب خوب و استفاده متمادی از آن، از پزشکان، به خصوص متخصصین پوست، مو و زیبایی راهنمایی بگیرید تا مناسب ترین نوع کرم ضد آفتاب را بر اساس خصوصیات پوستی شما پیشنهاد کنند.
 

کرم ضد آفتاب برای پوستهای چرب

این نوع پوست مشکل دارترین پوست ناشی از چربی است. به خصوص در بینی، گونه ها و پیشانی است. چهره ضخیم، چرب، براق، درشت به نظر می رسد و در تابستان دارای منافذ بزرگ و آکنه است.

برای پوست های چرب، فرمولاسیون SPF مبتنی بر آب می تواند بهترین باشد. این فرمول روی پوست اثر خشکی ایجاد می کند و کاری می کند، پوست گریس مانند به نظر نرسد. علاوه بر این، این فرمول ها باعث تأثیر خنک کنندگی بر روی پوست می شود، التهاب های به وجود آمده را آرام می کند.

افراد دارای پوست حساس باید از کرم ضد آفتاب دارای اکسید روی خالص استفاده کنند. استفاده از کرم ضد آفتاب دارای عنصر اکسید روی، منجر به تحریک و یا حساسیت پوستی در این افراد نمی شود.
 

ضد آفتاب برای پوست خشک

پوست خشک دارای سطوح پایین چربی پوست است و که حساس شدن آن را آسانتر می کند. به علت عدم توانایی حفظ رطوبت، پوست این افراد خشک به نظر می رسد. این افراد پس از حمام یا شستشو احساس ناراحتی و سفتی در پوست خود می کنند مگر اینکه از یک کرم یا مرطوب کننده استفاده کنند.

مرطوب کننده های دارای SPF انتخاب خوبی برای پوست های خشک هستند. هنگام انتخاب یک ضدآفتاب، به یاد داشته باشید که لایه ضخیمی از آن برای محافظت از نور خورشید مورد نیاز است. لوسیون با SPF بالاتر باعث می شود پوست شما مرطوب تر شود.

مرطوب کننده های متعددی در کرم های ضد آفتاب ارائه می شوند. مانند روغن، لانولین و سیلیکون. کرم های ضد آفتاب مرطوب کننده در قالب لوسیون، کرم و پماد فرموله شده اند. از این رو، به دنبال این شرایط در برچسب های کرم های ضد آفتاب باشید.

برای افراد مبتلا به ملاسما، بیماری مرتبط با سرطان پوست، یا افرادی که پوستی متعادل دارند، کرم ضد آفتاب با SPF 30 توصیه می شود که روزانه برای حفاظت بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.
 

ضدآفتاب برای پوست جوش دار

بیماران مبتلا به آلرژی پوست یا دارای شرایطی مانند آکنه یا روزشیا، باید از محصولات حاوی مواد نگهدارنده یا عطر، و همچنین حاوی PABA یا oxybenzone اجتناب کنند.

موادی که کمترین احتمال ابتلا به واکنش های پوستی را دارند همان کرم های ضد آفتاب فیزیکی هستند و همچنین داروهایی که ضد التهاب ساخته می شوند. بیماران مبتلا به آلرژی پوست نیز باید از کرم های ضد آفتاب حاوی الکل اجتناب کنند.

با این حال، بیماران مبتلا به آکنه ممکن است فرمولهای ژلی را پیدا کنند که معمولا حاوی الکل باشد، ولی خشک تر بوده و احتمال کمتری برای حساسیت در برابر آکنه ایجاد کند.

ویژگیها و فاکتورهای یک ضد آفتاب خوب

بیماران مبتلا به آکنه باید از کرم های ضد آفتاب چرب اجتناب کنند، از آنجایی که ممکن است موجب تشدید التهاب شوند؛ ضدآفتاب هایی که فیلتر UVB دارند، دارای ترکیب سبک تر بوده و چربی کمتری از اکثر کرم های ضد آفتاب شیمیایی دارند.

از آنجایی که برخی از داروهای ضد آکنه حساسیت به خورشید را افزایش می دهند، مصرف کنندگان آن ها بیشتر در معرض آفتاب سوختگی و آسیب های پوستی قرار دارند. لذا حفاظت روزانه آفتاب بسیار مهم است.
 

خصوصیات بهترین ضدآفتاب

بر اساس نوع پوست، قسمت های پوست و فعالیت ها، شما باید از کرم های ضد آفتاب مناسب برای هر هدف استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر از فعالیت های آبی لذت می برید، شما نیاز به ضد آفتاب ضد آب دارید.

اگر شما مستعد جوش یا آکنه هستید، از کرم ضد آفتاب درجه دو استفاده نکنید. کرم ضد آفتابی را انتخاب کنید که شامل دی اکسید تیتانیوم و میکرو اکسید روی به عنوان محافظ بهتر برای پوست شما باشد. این مواد منافذ پوستی را در افراد با پوست مستعد به حساسیت مسدود نمی کنند.

به گزارش نبض ما، به گفته کارشناسان، شما به دنبال ضدآفتابی باید باشید که محصولی با طیف گسترده ای از حفاظت برای هر دو اشعه UVA و UVB باشد. محصولی که حاوی سینامات (اکتیل متیل سینامات و سینوکسات)، بنزوفنونها (oxybenzone)، اکسامیل (Mexoryl SX)، سالیسیلات، سالیسوبنزون، دی اکسید تیتانیوم، اووبنزون و اکسید روی باشد.
 

تفاوت بین UVA و UVB

یک کرم ضد آفتاب خوب با ایجاد یک لایه روی پوست می‌تواند اشعه‌های UVA و UVB را دفع کند و در عین حال رطوبت پوست را حفظ نماید.

اشعه‌های UVB خورشید موجب آسیب به لایه‌ی رویی پوست و آفتاب سوختگی می‌شود.

اشعه‌های UVA مسئول به وجود آمدن چین و چروک‌ها، پیری زودرس و آسیب رسیدن به DNA پوست هستند.

طبق بررسی‌های صورت گرفته آنچه در نهایت موجب بیماری‌های پوستی و به ویژه سرطان پوست می‌شود، اشعه‌های UVA است.
 

ضد آفتاب فاقد چربی با DERMALOGICA-SPF30

فرمول  مورد استفاده در این ضدآفتاب به اندازه ای سبک است که درخشش روی پوست را حداقل می کند اما به اندازه کافی برای محافظت در برابر اشعه های UV قوی است. این ضدآفتاب شامل بیوتین، مخمر، کافئین و دیگر مواد مفید است تا چربی را کنترل کند و التهاب را کاهش دهد.
 

ضدآفتاب SENTÉ با SPF 46

علاوه بر حفاظت از خورشید با اکسید غیر نانو اکسید و دی اکسید تیتانیوم، این کرم ضد آفتاب عاری از مواد شیمیایی و فاقد چربی باعث ضدعفونی شدن و جوانی در پوست های خشک هم می شود.
 

به عدد SPF توجه کنید

« اس پی اف» یا « فاکتور حفاظتی دربرابر نور آفتاب» ، مقیاسی است که برای ارزیابی میزان حفاظت درمقابل اشعه فرابنفش نوع « بی» و خطر آفتاب سوختگی ابداع شد. باید توجه داشت که روش برآورد « اس پی اف » در همه کشورها و شرکتهای تولید کننده یکسان نیست و همین امر مشکلاتی را در مقایسه پدید می آورد.

ضمنا این مقیاس با این پیش فرض که مصرف کننده مقدارکافی (دو میلی گرم به ازای هر سانتی مترمربع) از ضد آفتاب را مصرف کرده باشد محاسبه شده ولی در عمل، بیشتر مصرف کنندگان تقریبا نصف مقداری را که لازم است مصرف می کنند.

شاید به همین علت باشد که بسیاری از پزشکان « اس پی اف » 25 یا 30 را برای کشور ما پیشنهاد می کنند زیرا هم آفتاب مداوم و شدیدی داریم و هم احتمال اینکه مردم ضدآفتاب را به مقدار کافی مصرف نکنند، زیاد است.

به یاد داشته باشید رابطه SPF و محافظت از پوست خطی نیست. یعنی از « اس پی اف » 25 یا 30 به بالا، با افزایش عدد مربوطه، میزان محافظت به همان میزان بالا نمی رود.

به گزارش نبض ما، سازمان غذا و داروی آمریکا از تولید کنندگان خواسته بود که از نوشتن اس پی اف بالای 50 روی جعبه محصولاتشان خودداری کنند، زیرا این اشتباه برای مصرف کننده پیش می آید که با استفاده از این محصولات می توانند تا مدت زیادی در معرض آفتاب بمانند و به همین علت این احساس امنیت کاذب باعث می شود خود را بیشتر در معرض خطر سرطان قرار دهند.
 

ضد آفتاب‌های رنگی

برخی از افراد هم هستند که علاقه‌ای به استفاده از ضد آفتاب‌ های بی‌ رنگ ندارند و به‌همین دلیل هم به‌طور کلی دور مصرف تمام آنها را خط می‌کشند. از طرف دیگر، چنین افرادی معتقدند که کرم‌های ضد آفتاب رنگی، همان کرم‌ پودرهایی هستند که نمی‌توانند اثر محافظتی چندانی در برابر نور آفتاب داشته باشند. بهتر است بدانید که قدرت اثر ضد آفتاب‌ های رنگی و ساده، هیچ تفاوتی با هم ندارد و این رنگدانه‌ها، تنها برای جلب نظر مشتری و زیباتر جلوه داده شدن پوست به برخی از کرم‌های ضد آفتاب اضافه می‌شوند.
 

استفاده از ضد آفتاب در دوران بارداری

با اینکه برخی از خانم‌ های باردار و شیرده نسبت به استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در این دوران مردد هستند، اما هنوز نتیجه هیچ تحقیقی ثابت نکرده است که استفاده از ضد آفتاب‌ها در دوران بارداری و شیردهی، ضرر دارد. اگر خانم‌های باردار و شیرده بتوانند از ضد آفتاب‌های فیزیکی که حاوی زینک‌اکساید هستند، استفاده کنند، بهتر است؛ زیرا ترکیبات موجود در این محصولات جذب پوست و بدن نمی‌ شوند.
 

از این ضد آفتاب ها استفاده نکنید

بعضی از ضد آفتاب ها به صورت پودری و یا اسپری هستند که بهتر است مورد استفاده قرار نگیرند. متخصصان می گویند ذرات پودر و یا اسپری ممکن است از راه استنشاق وارد دستگاه تنفسی انسان شده و خطرهایی را برای سلامت او بوجود آورند.

بعضی از محصولات دارای موادی هستند که برای سلامت انسان ضرر دارد، مثلا شکلی از ویتامین آ به نام رتینیل پالمیتات و اکسی بنزون در بعضی محصولات می توانند برای شما خطر داشته باشند، بنابراین بهتر است از کرم های ضدآفتابی که دارای این مواد هستند، استفاده نکنید.

رتینیل پالمیتات به عنوان یک ماده ضد چروک و تثبیت کننده در محصولات به کار می رود و اکسی بنزون هم یک ترکیب فعال است که در بسیاری از ضد آفتاب ها وجود دارد و می تواند اثر هورمون استروژن را در بدن تقلید کند.

متخصصان معتقدند به جای این ها بهتر است از ضد آفتاب هایی استفاده کنید که از زینک و تیتانیوم برای جلوگیری از نفوذ اشعه خورشید به پوست استفاده می کنند. البته گروهی دیگر از متخصصان هم معتقدند برای اینکه اکسی بنزون بتواند برای انسان خطر ایجاد کند، لازم است که انسان 34 سال هر روز، از فرق سر تا نوک شست پای خود را ضد آفتاب بمالد تا اکسی بنزون بتواند تاثیری مانند آنچه که بر موش های آزمایشگاه داشته بر انسان بگذارد.
 

ضد آفتاب مردانه خوب

مهم است که مردها از ضدآفتاب هایی که پوست را هیدراته می کنند استفاده کنند. مرطوب کننده ها پوست را سالم و سرحال می کند و ضدآفتاب ها در برابر اشعه فرابنفش که موجب چروک شدن پوست می شود، از پوست محافظت می کنند.

توصیه ای که متخصصان پوست به مردها دارند این است که از مرطوب کننده هایی که دارای خواص ضدآفتاب با حداقل SPF 30 هستند، استفاده نمایند.

بسیاری از محصولات بهداشتی و برندهای معتبر، مرطوب کننده های ضدآفتابی تولید می کنند که متناسب با پوست مردها تهیه شده است. برای مثال برندهایی مانند نوتروژنا، داو، نیوآ و کتافیل. برای انتخاب کرم ضدآفتاب توصیه های مختلفی شده است. در ادامه به 4 ویژگی که متخصصان برای انتخاب ضدآفتاب توصیه کرده اند، اشاره می شود.

ویژگیها و فاکتورهای یک ضد آفتاب خوب

با SPF30 شروع کرده و تا 50 بالا روید.  هر دو اشعه UVA و UVB می توانند به سرطان پوست منجر شوند، به علاوه اشعه های UVA موجب چروک شدن و ظاهر شدن نشانه های پیری هم و UVB هم موجب آفتاب سوختگی می شود.

آکادمی پوست آمریکا (AAD) توصیه می کند حداقل از کرم هایی با SPF30 استفاده کنید، که از پوست شما در برابر 97٪ از اشعه های UVB خورشید محافظت می کند. SPF های بالاتر برای پوست های زیباتر و پوست هایی که زودتر می سوزند بهتر است، اما به خاطر داشته باشید که بهبود آن کم است.

برای مثال SPF15 مقدار 93 درصد محافظت از پوست دارد و SPF30 مقدار 97 درصد. این بدین معنی است که دوبرابر شدن مقدار SPF موجب دو برابر شدن محافظت نمی شود.

به عناصر کلیدی ضدآفتاب خود توجه کنید. با توجه به این که شما دنبال محافظت حداکثری از پوست خود هستید لازم است که از کیفیت و میزان محافظت کرم ضدآفتاب خود مطمئن شوید. با توجه به این که می خواهید هردو اشعه UVA و UVB را دفع کند، لازم است که دنبال نوشته Broad Spectrum یا طیف گسترده بر روی ضدآفتاب خود باشید.

کرم های ضد معدنی (یا فیزیکی) با استفاده از مواد معدنی طبیعی مانند اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم موجب بازتاب اشعه خورشید می شوند. از سوی دیگر، کرم های ضد آفتاب شیمیایی از ترکیبات شیمیایی مانند بموتریزینول، اووبنزون و بیسکوتیوزول استفاده می کنند که همه آنها محفاظت از طیف گسترده را فراهم می کنند.

همچنین ممکن است لازم باشد از موادی مانند اکسی بنزن پرهیز کنید، چرا که ممکن است موجب واکنش های آلرژیک پوست و یا اختلالات هورمونی شود.
 

نوع پوست خود را در نظر بگیرید

بسیاری از کرم های ضد آفتاب مخصوص کسانی که پوست خشک، چرب یا حساس دارند تهیه شده است. متخصصان گفته اند که افرادی که پوست خشک دارند باید از کرم هایی که مواد تشکیل دهنده آن ها گلیسیرین، لانولین، روغن، سیلیکون و آلوئه باشد استفاده کنند همچنین از کرم های اسپری مانند و ژل مانند که دارای الکل است اجتناب کنند.

برای پوست های چرب، لوسیون های سبک وزن و یا ژلی با مواد تشکیل دهنده ای مانند سیلیکا و یا ایزودودکان بهترین انتخاب هستند. برای پوست های حساس، آلرژیک و آنهایی که به عطر حساسند بهترین انتخاب کرم های ضد آفتاب با مواد معدنی مانند دی اکسید تیتانیوم و یا اکسید روی است.
 

مقاومت در برابر آب و عرق

اگر برای تمرین بیرون می روید یا این که می خواهید به آب بروید، لازم است که از ضدآفتاب هایی استفاده کنید که در برابر آب و عرق مقاوم باشند. کرم های مقاوم در برابر آب طبق تعریف FDA بدین معنی است که سطح SPF آن تا 40 دقیقه در آب باقی می ماند و در صورت که خیلی مقاوم در برابر آب باشد،
این مقدار تا 80 دقیقه باقی می ماند. لازم به ذکر است که اگر می خواهید مدت زیادی در آب باشید باید مجددا از ضدآفتاب استفاده کنید. برخی ضدآفتاب ها ویژگی هایی دارند که افراد را به استفاده از آن ها ترغیب می کند مانند عصاره های میوه، رنگ و دیگر موارد. خیلی وقت ها این تنها اختلافی است که ایجاد می شود.

در نهایت با توجه به اهمیت استفاده از ضدآفتاب بهتر است از ضدآفتابی استفاده کنید که دوست دارید. چرا که اگر ضدآفتابی همه موارد توصیه شده را داشته باشد ولی شما راغب به استفاده از آن نباشید، ارزش ندارد.
 

روش صحیح استفاده از ضد آفتاب

30 دقیقه طول می‌کشد تا کرم ضد آفتاب خوب جذب پوست شود. پس پیش از آن که از خانه بیرون بروید، از ضد آفتاب استفاده کنید.

ضد آفتاب‌های حاوی اسید آمینوبنزوئیک، لیسادیمات، پادیمات و روکسادیمات را ۱ساعت قبل از خروج از منزل استفاده کنید؛ دیگر ضد آفتاب‌ها را نیم ساعت قبل.

یک کرم ضد آفتاب همیشه باید به عنوان آخرین مرحله از روتین مراقبت از پوست شما باشد. بنابراین هر کرم مراقبتی دیگری، مثل کرم آبرسان یا مرطوب کننده ای که استفاده می‌کنید باید زیر لایه‌ی ضد آفتاب شما قرار گیرد.

۱5 تا ۳۰ دقیقه پیش از خروج از خانه از کرم ضد آفتاب خود استفاده کنید.

یک لایه از کرم را در تمام بخش‌های پوست خود پخش کنید.

این لایه را ماساژ دهید تا به خوبی جذب پوست شود.

یک لایه ی نازک دیگر از کرم ضد آفتاب را اضافه کنید.

اگر بدن یا صورت شما خیس شده است یا اگر بیرون از خانه در معرض نور خورشید هستید، هر ۸۰ دقیقه کرم ضد آفتاب خود را تمدید کنید.

فراموش نکنید که حتی زیر سقف هم به کرم ضد آفتاب نیاز دارید.

ویژگیها و فاکتورهای یک ضد آفتاب خوب

استفاده از ضد آفتاب در مراحل آرایش صورت

* پس از استفاده از ضد آفتاب ۳-۵ دقیقه صبر کنید و سپس سراغ کرم پودر بروید.
* کرم پودر را به نرمی، با حرکات روی به پایین و بدون هیچ فشاری روی پوست بکشید.
* کرم پودر را بیش از اندازه روی پوست خودتان نچرخانید. قرار است کرم روی پوست را بپوشاند نه اینکه در پوست حل شود.
* بهتر است از کرم پودر یا کرم BB حاوی ضد آفتاب استفاده کنید.

منبع: سایت دکتردکتر
سایت نبض ما
سایت موج

درباره admin

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

تازه ترین ها