خانه » همه » مذهبی » چه القابی از امام زمان(عج) در دعای ندبه آمده است؟ و چه القابی از ایشان در دعای ندبه نیست؟ منظور از «یا بن النبا العظیم» در دعای ندبه چیست؟

چه القابی از امام زمان(عج) در دعای ندبه آمده است؟ و چه القابی از ایشان در دعای ندبه نیست؟ منظور از «یا بن النبا العظیم» در دعای ندبه چیست؟

پاسخ این پرسش مهم و گسترده است که در این جا به اجمال اشاره می شود :
برخی از القاب امام زمان (عج) که در دعای ندبه آمده است عبارتند از :
بقیه الله ، المنتظر ، المرتجی ، المدخر ، المتخیر، محیی معالم الدین ،قاصم شوکه المعتدین ، هادم ابنیه الشرک النفاق ، مبید اهل الفسوق و العصیان و الطغیان، حاصد فروع الغی و الشقاق ، طامس آثار الزیغ و الاهوا ، قاطع الحبائل الکذب و الافتراء ، مبید العتاه و المرده ، مستاصل اهل اعناد و التضلیل و الالحاد ، معز الاولیا و مذل الاعدا ، جامع الکلمه علی التقوی ، باب الله ، وجه الله ، السبب المتصل بین الارض و السماء ، صاحب ، مولف شمل الصلاح و الرضا ، الطالب ، المطالب ، المنصور ، المضطر ، صدر الخلایق ، یابن الساده المقربین ، ابن النجبا ، ابن الهداه المهدیین ، ابن الخیره المهدیین ، و…
در کتاب نجم الثاقب نیز موارد متعددی از القاب شریف امام زمان (عج) آمده است که بدان مراجعه شود .
اما در معنای یابن النبا العظیم که پرسش شده بود در روایات از امام علی (ع) به نبا عظیم یاد شده است و در تفسیر این آیه هم امام علی (ع) ذکر شده است پس مراد از یابن النبا العظیم امام زمان (ع) است و نسبت آن حضرت با امام علی (ع) بیان شده است . برای مطالعه بیشتر به کتاب نجم الثاقب اثر مرحوم محدث نوری و شرح دعای ندبه اثر مرحوم سید محی الدین علوی طالقانی مراجعه شود .

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد