خانه » همه » مذهبی » گفتن دعا و صدقه برای حضرت خوبه، مگر امام زمان عجل الله تعالی فرجه مریض ودچار بلا هم میشود؟

گفتن دعا و صدقه برای حضرت خوبه، مگر امام زمان عجل الله تعالی فرجه مریض ودچار بلا هم میشود؟

دعا و صدقه و صلوات برای سلامتی حضرت مهدی علیه السلام بسیار خوب و مفید است. مستفاد برخی از آیات قرآنی محفوظ ماندن ایشان توسط خداوند به معنای حفظ جان ایشان است. پیشوایان معصوم ما در دعاها و مناجات خود برای حفظ و سلامتی امام عصر علیه السلام دعا کرده و به ما یاد داده اند تا چگونه برای او دعا نماییم. به عنوان نمونه امام رضا علیه السلام پیوسته به دعا برای امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف با این دعا امر داشتند: «اللهم ادفع عن ولیک…و اعذه من شرجمیع ما خلقت و عن یمینه و عن شماله و من فوقه و من تحته بحفظک الذی لا یضیع من حفظته به »؛ خداوندا هر گونه بلا را از ساحت ولی خود دور گردان. و او را در پناه خود از شر تمام آنچه آفریده و ایجاد و انشا و صورت گری فرموده ای، محفوظ بدار و او را از پیش رو و پشت سر و راست و چپ و بلایای آسمانی و زمینی محفوظ بدار : حفظ کردنی که هر کس را آن طور محفوظ گردانی از بین نرود…(1)؛ امام حسن عسکری علیه السلام نیز در قنوت نمازهایشان این گونه دعا می فرمود: «…فاجعله اللهم فی امن مما نشفق علیه منه ورد عنه من سهام المکائد مایوجهه اهل الشنان الیه»؛ «خداوندا! او (امام زمان) را در پناهگاهی قرار داده تا از شر متجاوزان در امان باشد. خدایا! او را از چیزهایی در امان بدار که بر ایش می ترسیم و تیر های نیرنگ را که کینه بدخواهانش به سوی او پرتاب می کنند بر طرف ساز». (2)؛ با توجه به کلمات گهربار معصومین علیهم السلام دعا و صدقه برای سلامتی و حفظ وجود مبارک امام عصرعلیه السلام صحیح و بایسته می باشد.البته خداوند متعال ,خلیفه و ولی خود را از هر گونه آسیب ها و آفات حفظ و حمایت می فرماید؛ ولی ما نیز وظیفه داریم برای سلامتی آن حضرت بکوشیم و بدین وسیله اظهار عشق و ارادت خود را ابراز نماییم. با تمام وجود او را بر خود مقدم بداریم و از این راه رضایت و نظر لطف او را نسبت به خود جلب نماییم. دعا و صدقه و… پیش از آنکه برای امام عصر علیه السلام فایده و اثر داشته باشد برای شخص دعا کننده تاثیر دارد. اگر کسی برای حجت الهی کاری انجام دهد و او را برخود مقدم بدارد او این اعمال را می بیند و پاسخ در خوری می دهند. به طور کلی دعا وصدقه برای امام زمان از هر حیث آثار و برکات فراوانی دارد از جمله:1- نشانگر علاقه و محبت مسلمانان به ایشان است. اگر چه دوستی تمام ائمه معصومین علیهم السلام بخشی از ایمان و شرط قبولی اعمال است، در عین حال دعا نمودن و صدقه دادن در حق امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف موجب ازدیاد محبت آن حضرت در دل و در نتیجه موجب تقویت ایمان می گردد.
2- اظهار تجدید عهد و پیمان با آن حضرت است و محتوای پیمان با آن حضرت را دین داری و شریعت محوری و تصمیم قلبی بر اطاعت امر امام عجل الله تعالی فرجه الشریف و یاری رساندن او با نثار جان و مال تشکیل می دهد. تجدید بیعت با آن حضرت عجل الله تعالی فرجه الشریف کاری است که بعد از هر نماز از فرایض پنجگانه، یا در هر روز و یا در هر جمعه انجام می شود مستحب است. هر روز بعد از نماز صبح دعاهایی که مربوط به وجود مبارک امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف است خوانده شود.
دعای شریف «اللهم بلغ مولای صاحب الزمان صلوات الله علیه عن جمیع المؤمنین…» و نیز «دعای عهد» (3)؛ شاهدی برای این سخن است.
3- سبب زنده نگه داشتن یاد امام غایب در دل منتظران می گردد. یاد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف توجه به ارزش های دین و اصول اخلاقی را در دلها جوانه می زند و برعکس غفلت از یاد و خاطره امام یکی از دلایل عمده پژمردگی و سستی ارزش های الهی و انسانی در جوامع مسلمان است.
دلت گر که یک لحظه غافل نشیند خدنگ بلا بر دل دل نشیند
4- کسی که سلامتی امام زمان عجل الله تعالی فرجه برایش مهم است، مسلما آزردن آن حضرت برایش سخت است در نتیجه دعا برای سلامتی آن حضرت، انسان را از ارتکاب کارهای بد دور و به انجام کارهای موجب خشنودی آن حضرت ترغیب مینماید. در نتیجه سبب رسیدن به مقام رضوان الهی می گردد.
5- دعا بسیار مؤثر است و موجب فرج آن حضرت عجل الله تعالی فرجه و نیز فرج و گشایش در زندگی مؤمنان می شود.
6- موجب قرب الهی است. امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در خصوص زیارت آل یس می فرمایند: «هرگاه خواستید به وسیله ما به خداوند و به ما توجه کنید این زیارت را که از جانب خداوند انشاء شده است بخوانید.»(4)؛ این زیارت از جهات مختلف، محتوایی عمیق دارد. بسیار مورد تأکید و سفارش است. از جمله سلام های این زیارت از ابتدا تا انتها، دعا برای سلامتی و تندرستی و بهروزی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است.
«السلام علیک یا خلیفه الله و ناصر حقه… السلام علیک حین تصبح و تمسی، السلام علیک فی الیل اذا یغشی و النهار اذا تجلی … السلام علیک بجوامع السلام …؛ سلام بر تو ای جانشین خدا و یاری کننده حق … درود و سلام بر تو هنگامی که بامداد و شام کنی، درود و تهیت الهی بر تو در شب که همه جا را فراگیرد و در روز، در وقتی که نور دهد (یعنی سلام بر تو در هر صبح و شام)…، درود بر تو درودی همه جانبه… .»
ـــــــ
(1). مصباح المتهجد، ص409.
(2). همان.
(3). مفاتیح الجنان، ص891 و 892.
(4). مفاتیح الجنان، ص 863.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد