خانه » همه » مذهبی » یک درصد طلایی از درآمد ام را برای امام زمان عجل الله تعالی فرجه است. لطفابفرمایید چطوری ،کجاوچگونه آن را هزینه نمایم؟

یک درصد طلایی از درآمد ام را برای امام زمان عجل الله تعالی فرجه است. لطفابفرمایید چطوری ،کجاوچگونه آن را هزینه نمایم؟

دعا و صدقه و صلوات برای سلامتی حضرت مهدی علیه السلام بسیار خوب و مفید است. محفوظ ماندن ایشان توسط خداوند که در آیات آمده عموما به معنای حفظ جان ایشان است. با توجه به کلمات گهربار معصومین دعا و صدقه برای سلامتی و حفظ وجود مبارک امام عصر علیه السلام صحیح و بایسته می باشد.البته خداوند متعال ,خلیفه و ولی خود را از هر گونه آسیب ها و آفات حفظ و حمایت می فرماید؛ ولی ما نیز وظیفه داریم برای سلامتی آن حضرت بکوشیم و بدین وسیله اظهار عشق و ارادت خود را ابراز نماییم. با تمام وجود او را بر خود مقدم بداریم و از این راه رضایت و نظر لطف او را نسبت به خود جلب نماییم.بر این اساس دعا و صدقه و… پیش از آنکه برای امام عصر علیه السلام فایده و اثر داشته باشد برای شخص دعا کننده تاثیر دارد. اگر کسی برای حجت الهی کاری انجام دهد و او را برخود مقدم بدارد او این اعمال را می بیند و پاسخ در خوری می دهد (مثل دعا برای سلامتی آن شخص…) تفکر، نیت و سلیقه و توان و علاقه شما تعیین مینماید در چه مصادیقی این پول را بعد از تعیین و پرداخت خمس مصرف نمایید. در کل میتوان به مستحقین مسلمان نماز خوان که به هزینه های جاری زندگی نمیرسند یا در نشر و تبلیغ معارف و شناخت امام عصر ارواحنا فداه یا ترویج شش مورد زیر آنرا مصرف نمایید. به طور کلی دعا وصدقه برای امام زمان از هر حیث آثار و برکات فراوانی دارد از جمله:
1- نشانگر علاقه و محبت مسلمانان به ایشان است. اگر چه دوستی تمام ائمه معصومین بخشی از ایمان و شرط قبولی اعمال است، در عین حال دعا کردن و صدقه دادن در حق امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف موجب ازدیاد محبت آن حضرت در دل و در نتیجه موجب تقویت ایمان می گردد.
2- اظهار تجدید عهد و پیمان با آن حضرت است و محتوای پیمان با آن حضرت را دین داری و شریعت محوری و تصمیم قلبی بر اطاعت امر امام علیه السلام و یاری رساندن او با نثار جان و مال تشکیل می دهد.تجدید بیعت با آن حضرت(علیه السلام) کاری است که بعد از هر نماز از فرایض پنجگانه، یا در هر روز و یا در هر جمعه انجام می شود مستحب است. هر روز بعد از نماز صبح دعاهایی که مربوط به وجود مبارک امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف است خوانده شود.دعای شریف «اللهم بلغ مولای صاحب الزمان صلوات الله علیه عن جمیع المؤمنین…» و نیز «دعای عهد» (1)؛ شاهدی برای این سخن است.
3- سبب زنده نگه داشتن یاد امام غایب در دل منتظران می گردد. یاد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف توجه به ارزش های دین و اصول اخلاقی را در دلها جوانه می زند و برعکس غفلت از یاد و خاطره امام یکی از دلایل عمده پژمردگی و سستی ارزش های الهی و انسانی در جوامع مسلمان است.
دلت گر که یک لحظه غافل نشیند خدنگ بلا بر دل دل نشیند
4- کسی که سلامتی امام زمانش برایش مهم است، مسلما آزردن آن حضرت برایش سخت است در نتیجه دعا برای سلامتی آن حضرت، انسان را بر انجام کارهایی وامی دارد که موجب خشنودی آن حضرت و در نتیجه سبب رسیدن به مقام رضوان الهی می گردد.
5- دعا بسیار مؤثر است و موجب فرج آن حضرت و نیز فرج و گشایش در زندگی مؤمنان می شود.
6- موجب قرب الهی است. امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در خصوص زیارت آل یس می فرمایند: «هرگاه خواستید به وسیله ما به خداوند و به ما توجه کنید این زیارت را که از جانب خداوند انشاء شده است بخوانید.»(2)؛
این زیارت که از جهات مختلف، محتوایی عمیق دارد بسیار مورد تأکید و سفارش قرار گرفته است. از جمله سلام هایی که در این زیارت ادا می شود، از ابتدا تا انتها، دعای برای سلامتی و تندرستی و بهروزی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است.
«السلام علیک یا خلیفه الله و ناصر حقه… السلام علیک حین تصبح و تمسی، السلام علیک فی الیل اذا یغشی و النهار اذا تجلی … السلام علیک بجوامع السلام …؛ سلام بر تو ای جانشین خدا و یاری کننده حق … درود و سلام بر تو هنگامی که بامداد و شام کنی، درود و تهیت الهی بر تو در شب که همه جا را فراگیرد و در روز، در وقتی که نور دهد (یعنی سلام بر تو در هر صبح و شام)…، درود بر تو درودی همه جانبه… .»
ـــــــ
(1)> مفاتیح الجنان، ص891 و 892.
(2). مفاتیح الجنان، ص 863.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد