خرید سریع بدون ثبت نام

سخنگوی اتحادیه اروپا: تماس‌ها با ایران ادامه خواهد یافت

پیتر استانو، سخنگوی سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک نشست خبری در بروکسل درباره دیدار جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه ایران که در حاشیه کنفرانس بغداد۲ در اردن انجام گرفت، تاکید کرد که تماس‌ و دیدارها با ایران ادامه خواهد یافت زیرا این، ماهیت دیپلماسی است.

بنابر گزارش خبرگزاری رسمی کویت، استانو در ادامه موضع مداخله‌جویانه اتحادیه اروپا در امور داخلی کشورمان و همچنین ادعای اثبات نشده استفاده از پهپادهای ساخت ایران در اوکراین گفت: در دیپلماسی، هر جلسه و هر تماسی پیگیری و دنبال می‌شود. در چند هفته گذشته جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا به‌طور مرتب با وزیر امور خارجه ایران در تماس بود و با وی درباره سرکوب تظاهرکنندگان مسالمت‌آمیز در این کشور و بحث در مورد پهپادهای ایرانی مورد استفاده روسیه صحبت کرده است.

وی ادامه داد: بنابراین می‌توانید ببینید که این دیدار (در اردن) در ادامه صحبت های قبلی آنها انجام گرفته است. آنها هر زمان که بتوانند به طور منظم ملاقات می‌کنند. این بار آنها در امان در حاشیه یک کنفرانس بین‌المللی درباره عراق ملاقات کردند.

این مقام اتحادیه اروپا تصریح کرد: البته تماس‌های بیشتری وجود خواهد داشت، زیرا این ماهیت کار نماینده عالی است. ما به‌عنوان هماهنگ‌کننده برجام قرار است با همه هماهنگ شویم، زیرا با تکلیف و توافق طرف‌های برجام در این جایگاه هستیم.

استانو افزود: همان‌طور که آقای بورل هم گفته است، روابط با ایران به دلیل اقدامات این کشور در مرحله دشواری قرار دارد اما وظیفه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام دیپلماسی است و دیپلماسی به معنی تعامل است.

وی همچنین گفت که جوزپ بورل در دیدار روز سه‌شنبه با وزیر امورخارجه ایران پیام‌ها و انتظارات اتحادیه اروپا را منتقل کرده است.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران‌ که برای شرکت در کنفرانس بغداد ۲ به اردن سفر کرده است در پایتخت این کشور نشست مشترکی با جوزپ بورل، نماینده عالی و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار کرد.

در این ملاقات امیرعبداللهیان ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای جمع بندی مذاکرات وین بر اساس پیش نویس بسته مذاکراتی که نتیجه ماه‌ها مذاکرات سخت و فشرده است به طرف‌های مقابل توصیه کرد که با پرهیز از سیاسی کاری و با اتخاذ رویکردی سازنده و واقع بینانه، تصمیمات سیاسی لازم را برای اعلام توافق بگیرند.

وزیر امورخارجه کشورمان همچنین رویکرد کشورهای غربی در حمایت از اغتشاشگران و وضع تحریم‌های غیرقانونی علیه جمهوری اسلامی ایران به بهانه‌های واهی حمایت از حقوق بشر مردم ایران را محکوم کرد.

وی حمایت از حقوق بشر را جزو اصول پایه ای انقلاب اسلامی دانسته و ضمن یادآوری رویکرد کشورهای غربی در نقض حقوق بشر ملت ایران از جمله در همراهی با تحریم های غیرقانونی آمریکا، ریختن اشک تمساح از سوی این کشورها در حمایت از حقوق مردم ایران را باورپذیر ندانست.

امیرعبداللهیان با تبیین موضع و رویکرد اصولی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تمامیت ارضی اوکراین و تاکید بر راه حل های مسالمت آمیز برای خاتمه جنگ و حل بحران اوکراین، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای رفع هر سوءتفاهم در تعامل مستقیم با طرف اوکراینی را نیز اعلام کرد.

جوزپ بورل نیز در این ملاقات، با تشریح مواضع و رویکردهای اتحادیه اروپا در قبال جمهوری اسلامی ایران طی ماه های اخیر، موضوع برجام و مذاکرات هسته‌ای را جدا از سایر موضوعات در دستورکار دو طرف دانست و بر عزم اتحادیه برای پیشبرد و به نتیجه رساندن مذاکرات وین تاکید نمود.

وی همچنین در پیامی توئیتری دیدار خود با حسین امیرعبداللهیان را ضروری توصیف کرد و نوشت: توافق کردیم که باید ارتباطات را باز نگه داریم و برجام را بر اساس مذاکرات وین بازگردانیم.

310310

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد